ISTE 2013: Xtreme BYOD

Trend 4: Extrem rörlighet med egna apparater.

Jason Ohlers fjärde megatrend är att våra elever kommer att ha flera olika apparater att välja på att arbeta med och de kommer att använda den som passar bäst till den uppgift de skall göra och till de eventuella problem olika elever har. Precis som vi lär oss olika kan vi ha olika hjälpmedel.

Google glasögon kommer också in här. En lärare kan t.ex. gå på ett studiebesök och streama det han eller hon ser och visa klassen i realtid.

De olika apparaterna kommer göra att varje elev har en individuell ”arbetsplats”

Detta ser vi redan på vår skola där vi haft projektet ”teknikstöd i skolan”. Elever med olika kognitiva svårigheter har här fått hjälp av olika apparater utifrån vad de behöver hjälp med.

Som det ser ut i en del skolor så lever eleverna ett liv utan alla digitala apparater i skolan och med alla hemma. Ohler menade att vi måste låta eleverna leva ett liv och använda all dess teknik i skolan. Men vi måste också se till att eleverna då och då lever helt ouppkopplade och umgås öga mot öga.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s