”Ge era vänner en nyanserad bild av Afrika!”

Vid varje besök här i Entebbe ingår en visit hos borgmästaren. Han tar emot på sitt rum där ena sidan är ett helfönster mot Viktoriasjön. Det är den vackraste utsikt jag sett från en borgmästares kontor! Först får vi berätta för hans sekreterare vad vi skall göra i Entebbe när vi är här innan vi får komma in. Sen berättar vi allt igen när vi träffar borgmästaren. Vi presenterar också våra skolor och berättar vilka program våra elever går på.

När alla formella presentationer var färdiga idag pratade han mer fritt ur sitt hjärta. Han bad oss att ge en nyanserad bild av Afrika till våra vänner i Sverige. ”Afrika är mer än bara lejon” sa han. Detta är precis vad vi vill ge eleverna med vår Global profil. Vi vill att alla skall förstå att verkligheten är mycket mera mångfacetterad än den bild vi oftast får från media.

Idag har också våra elever fått flytta till elevhemmen. Många av Ugandas skolor är ”boardingschools”. På många ställen flyttar man hemifrån redan när man är 7-8 år.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s