En stad utan bilar

Klockan är halv sju på morgonen. Jag och min son Fredrik går in mot Kvarnholmen och Kattrumpan i Kalmar. Vi ser cyklist efter cyklist ta sig in mot centrum. Inte en enda bil! Folk går och cyklar! Alla drar sig mot Elevatorkajen. Där går det ett lämmeltåg av atleter ut på piren och ner i vattnet. Det är Ironman idag!

Hela kajen och alla gator är fyllda av folk. Atleter från över 30 nationer deltar i tävlingen.

De allra duktigaste på triathlon får starta först i en liten grupp. Alla andra står i vattnet och väntar på att få starta. Får lite känslan av ”Trandansen” vid Hornborgasjön. ”Pang”! Alla ger sig iväg! Det ser ut som en stor gnu hjord som tar sig fram genom Serengetis floder under höstvandringen.

Under dagen är Ängöleden helt avstängd. Folk kantar gatorna. Från min lägenhet på Ängö hör jag kommentatorerna prata i högtalarna.

Detta är sannerligen en folkfest!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s